Opublikowano Dodaj komentarz

Lumeny (LM), Waty (W) i luksy (LUX) – ile luksów (lumenów/metr kwadrat) do pomieszczenia?


W każdym z naszych codziennych życiowych momentów, od cichego wieczoru przy dobrej książce do aktywnego gotowania w jasno oświetlonej kuchni, światło odgrywa kluczową rolę. Towarzyszy nam w każdym kroku, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę skrywa się za liczbami i jednostkami, które określają jakość i ilość emitowanego światła?

Waty? Lumeny? Luksy? Nieodłączny element mierzenia efektywności oświetlenia, to właśnie te dane techniczne pozwalają nam zrozumieć, jak jasne będzie oświetlenie w danym pomieszczeniu, ile energii zużyje dane źródło światła i czy spełni nasze oczekiwania. Ale czy wiesz, jak dokładnie te jednostki się różnią i jakie znaczenie mają w codziennym życiu?

Wartości watów, lumenów i luksów są kluczowe przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do domu, biura czy innych przestrzeni. W artykule, który masz przed sobą, nie tylko przedstawię definicje tych jednostek, ale również pokażę praktyczne zastosowanie tych informacji w życiu codziennym.

Dowiesz się, ile lumenów powinno być w twoim salonie, aby stworzyć przytulną atmosferę wieczoru, a także jakie oświetlenie jest najlepsze w kuchni, aby ułatwić gotowanie. To artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące oświetlenia i pozwoli ci dokonać świadomego wyboru, by twoja przestrzeń zabłysła w najpiękniejszym świetle. Zachęcamy do dalszej lektury!

Oświetlenie z największą liczbą lumenów od wszystko jasne

Czym są waty (W)?

W branży oświetleniowej, jednostka watów (W) jest miarą mocy i strumienia energii w układzie SI. Nazwa „wat” pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy, Jamesa Watta. Jedno wat odpowiada wykonaniu pracy o wartości 1 dżula (J) w czasie 1 sekundy.

Przechodząc do bardziej praktycznych aspektów związanych z watami, warto zauważyć, że rachunek za media elektryczne, czyli prąd, jest mierzony w kilowatogodzinach (kWh), co oznacza ilość energii zużywanej przez urządzenie o mocy 1000 watów przez godzinę. Dlatego na opakowaniach produktów oświetleniowych często znajduje się informacja o poborze energii elektrycznej wyrażona w watach (W).

żarówka i pieniądze, rachunki za prąd płacone w kilowatogodzinach

Ważne o Watach!

Obecnie, parametr wat nie powinien być traktowany jako wyznacznik jakości oświetlenia ze względu na rosnącą liczbę energooszczędnych technologii oświetleniowych, takich jak diody LED, które charakteryzują się niższym poborem mocy przy zachowaniu wysokiej wydajności świetlnej.

Czym są lumeny (LM)?

Lumeny są jednostką prądu świetlnego, która jest stosowana zwłaszcza w oświetleniu LED, ze względu na rosnącą popularność i rozwój technologii LED. Jest to odpowiedź na tradycyjne określanie mocy oświetlenia w watach, które stosowano w przypadku jarzeniówek i innych starszych źródeł światła.

W praktyce, lumeny to miara całkowitej ilości światła emitowanego przez oświetlenie, niezależnie od kierunku, w którym jest emitowane. Innymi słowy, im więcej lumenów, tym więcej światła jest emitowane przez dane oświetlenie. Lumeny są przyjętym standardem miary światła i pozwalają na precyzyjne porównywanie wydajności świetlnej różnych źródeł oświetlenia.

Warto zauważyć, że liczba lumenów niekoniecznie jest jedynym wyznacznikiem jakości oświetlenia. Ważne jest także spektrum światła emitowanego przez źródło, jego kierunkowość, a także inne parametry techniczne. Dlatego też, w przypadku doboru odpowiedniego oświetlenia, warto skonsultować się z profesjonalistą z branży oświetleniowej i wziąć pod uwagę różnorodne parametry, nie tylko liczbę lumenów.

Skuteczność (wydajność) świetlna – LM/W

Tak jak zaznaczyłem na wstępie, podawanie mocy źródeł światła jedynie w watach może być mylące, ze względu na fakt, że różne rodzaje LEDów mają różną wydajność. Liczba lumenów jako jedyna nie daje pełnego obrazu na temat wydajności danego urządzenia oświetleniowego.

Dlatego też, przy wyborze oświetlenia, warto znać zarówno liczbę lumenów, jak i moc w watach, aby obliczyć tzw. skuteczność świetlną, czyli po prostu wydajność oświetlenia. Skuteczność świetlna jest określana jako stosunek liczby lumenów (LM) do mocy (W), wyrażany w jednostce LM/W. Jest to wskaźnik, który pozwala ocenić efektywność danego źródła światła, czyli ile lumenów jest generowanych przez jednostkę mocy zużywanej przez oświetlenie. Im wyższy współczynnik skuteczności świetlnej, tym bardziej efektywne jest dane źródło światła.

Przykładem może być nasz artykuł dotyczący diod LED typu COB i SMD, w którym zamieściliśmy informację o tym, ile średnio lumenów na wat generują te konkretnie rodzaje LED-ów. Warto zwracać uwagę na skuteczność świetlną przy wyborze oświetlenia, aby mieć pełniejszy obraz na temat efektywności danego źródła światła, obok samej liczby lumenów czy mocy w watach.

Czym są luksy (LUX)?

Luks jest jednostką pomiarową stosowaną do określania ilości światła docierającego do danego obszaru. Jest to wskaźnik natężenia oświetlenia, który informuje nas o ilości światła widzialnego na jednostkę powierzchni. Jeden luks odpowiada jednemu lumenowi na metr kwadratowy (lm/m²).

Pomiar w luksach pozwala na dokładne określenie, ile światła dociera do określonego obszaru i jak intensywne jest oświetlenie w danym miejscu. Jest to szczególnie istotne w profesjonalnych zastosowaniach, takich jak oświetlenie w miejscach pracy, oświetlenie publiczne czy oświetlenie w przestrzeniach komercyjnych, gdzie precyzyjne kontrolowanie natężenia oświetlenia jest ważne z względów ergonomii, bezpieczeństwa czy efektywności.

Pomiar w luksach pozwala na ocenę efektywności oświetlenia w konkretnym obszarze, umożliwiając projektantom, inżynierom oświetleniowym oraz specjalistom ds. energii dokładne określenie wymagań oświetleniowych i optymalizację projektów oświetleniowych. Może być również używany do monitorowania jakości oświetlenia w już istniejących systemach oświetleniowych oraz do oceny zgodności z normami i standardami oświetleniowymi.

Warto zauważyć, że liczba luksów wymaganych w danym miejscu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pomieszczenia, rodzaj działalności wykonywanej w danym obszarze, wysokość montażu oświetlenia, kolor ścian i sufitów, a także preferencje użytkowników. Dlatego też, dokładny pomiar w luksach jest niezbędny przy projektowaniu efektywnych i dostosowanych do konkretnych potrzeb systemów oświetleniowych.

Różnica między LUX, a LM

Różnica między lumenami (LM) a luksami (LUX) polega na tym, że luks uwzględnia obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny. Podczas gdy lumeny informują nas o całkowitej ilości światła emitowanej przez źródło światła, luksy biorą pod uwagę natężenie tego światła na jednostkę powierzchni.

Aby lepiej zrozumieć tę różnicę, można przyjrzeć się przykładowi. Jeśli źródło światła emituje strumień świetlny o wartości 1000 lumenów, skoncentrowany na powierzchni jednego metra kwadratowego, to oznacza, że ten metr kwadratowy będzie oświetlony z natężeniem 1000 luksów.

Jednak to samo źródło światła, które musi oświetlić obszar o powierzchni 10 metrów kwadratowych, będzie generować jedynie 100 luksów na ten obszar. Wynika to z faktu, że strumień świetlny jest rozpraszany na większym obszarze, co skutkuje mniejszym natężeniem oświetlenia na jednostkę powierzchni.

W praktyce, pomiar w luksach jest często stosowany do oceny efektywności oświetlenia w konkretnych miejscach, takich jak miejsca pracy, przestrzenie publiczne, magazyny czy sklepy. Pozwala on na dokładne określenie natężenia oświetlenia na powierzchni, co jest istotne w kontekście zapewnienia odpowiedniego komfortu wizualnego, bezpieczeństwa oraz ergonomii dla użytkowników danej przestrzeni.

Oświetlenie pomieszczeń – ile lumenów na metr kwadratowy?

Salon – 1000-2000 LM/m²

Kiedy aranżujemy salon, chcemy stworzyć przestrzeń, która zachęca do relaksu i spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego zazwyczaj zaleca się, aby na każdy metr kwadratowy salonu przypadało od 1000 do 2000 lumenów światła.

Sypialnia – 500-1000 LM/m²

W sypialni zależy nam na stworzeniu atmosfery spokoju i relaksu. Dlatego zwykle wystarczy od 500 do 1000 lumenów na metr kwadratowy.

Kuchnia – 3000-4000 LM/m²

W kuchni potrzebujemy precyzyjnego oświetlenia, szczególnie podczas gotowania. Zazwyczaj zaleca się od 3000 do 4000 lumenów na metr kwadratowy.

Łazienka – 500-800 LM/m²

W łazience ważne jest odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza nad lustrem, aby umożliwić precyzyjne czynności, takie jak golenie lub nakładanie makijażu. Zazwyczaj zaleca się od 500 do 800 lumenów na metr kwadratowy. W 12-metrowej łazience potrzebujemy od 6000 do 9600 lumenów, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

Biuro lub Miejsce Pracy – 500-750 LM/m²

W miejscach pracy, takich jak biura, zaleca się około 500-750 lumenów na metr kwadratowy. Dla pomieszczenia o powierzchni 12 metrów kwadratowych, oznacza to, że potrzebujemy od 6000 do 9000 lumenów. Odpowiednie oświetlenie w biurze wpływa na komfort pracy i wydajność.

Magazyn – 100-500 LM/m²

W magazynach poziom oświetlenia zależy od rodzaju działalności. Dla magazynów o niskiej do średniej aktywności zwykle zaleca się od 100 do 200 lumenów na metr kwadratowy, co daje od 1200 do 2400 lumenów w przypadku pomieszczenia o powierzchni 12 metrów kwadratowych. W magazynach o wyższej aktywności może być potrzebne więcej światła, np. od 200 do 500 lumenów na metr kwadratowy.

Pomieszczenia Ogólnego Użytku – 300-500 Lumenów/m²

Dla pomieszczeń ogólnego użytku, takich jak korytarze czy hole, zazwyczaj zaleca się około 300-500 lumenów na metr kwadratowy. W przypadku pomieszczenia o powierzchni 12 metrów kwadratowych, potrzebujemy od 3600 do 6000 lumenów. Odpowiednie oświetlenie pomaga stworzyć odpowiednią atmosferę i poprawia komfort użytkowania pomieszczenia.

Powyższe wartości stanowią ogólne wytyczne, które można dostosować do indywidualnych preferencji oraz specyfiki danego pomieszczenia. Dobre oświetlenie nie tylko pozwala osiągnąć odpowiednią widoczność, ale także tworzy atmosferę, która odzwierciedla charakter danego pomieszczenia.

Chcesz dowiedzieć się o tym jakiej barwy światło jest najlepsze dla danego pomieszczenia – sprawdź inny artykuł z bazy wiedzy od wszystko-jasne.com

Na koniec o lumenach, watach i luksach – podsumowanie

Mamy nadzieję, że mój wpis dostarczył Ci cennych informacji na temat watów, lumenów i luksów, oraz że teraz jesteś w stanie lepiej zrozumieć, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub miejscu pracy.

Zapraszam do eksperymentowania z różnymi poziomami oświetlenia i dostosowywania ich do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiednie oświetlenie może uczynić Twoją przestrzeń jeszcze bardziej funkcjonalną i przyjemną.

źródła wykorzystane w powyższym tekście:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wat;
https://greenbusinesslight.com/resources/lighting-lux-lumens-watts/;

autor:

Dominik Banaś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *