Opublikowano Dodaj komentarz

Lumeny w latarkach – jak je rozumieć? Moc poszczególnych diod LED

jak świecą latarki ile mają lumenów

Wielu użytkowników latarek zastanawia się, jaką jasność ma ich latarka i ile lumenów emituje. Sprawdź artykuł o tym ile lumenów emitują poszczególne diody LED. W tym artykule wyjaśnię podstawowe pojęcia związane z lumenami i pokażemy, jak należy interpretować podawane przez producentów dane.

Co to są lumeny?

Lumen to jednostka mocy światła, która określa jasność źródła światła. Im więcej lumenów, tym jaśniejsze jest źródło światła. Więcej informacji o tej jednostce przeczytasz w artykule na temat pojęć związanych z oświetleniem (o Lumenach, Watach i Luksach)

Jakie diody LED są stosowane w latarkach?

W latarkach stosuje się różne typy diod LED, a jednym z najpopularniejszych producentów diod LED jest firma CREE. Oto podstawowe typy diod, które CREE wprowadziło na rynek w ciągu ostatnich 10 lat w porządku chronologicznym i wydajnościowym:

  • XR-E: maksymalna jasność do 300 lumenów
  • XP-E: maksymalna jasność do 250 lumenów
  • XP-G: maksymalna jasność do 350 lumenów
  • XM-L: maksymalna jasność do 700 lumenów
  • XP-L: maksymalna jasność do 500 lumenów
  • XHP35: maksymalna jasność do 1900 lumenów
  • XHP50: maksymalna jasność do 2500 lumenów
  • XHP70: maksymalna jasność do 4000 lumenów
  • XHP90: maksymalna jasność do 9000 lumenów

Powyższe diody LED są produkowane przez amerykańską firmę CREE Inc., która jest światowym liderem w produkcji diod LED. Są dostępne w szerokiej gamie typów i rozmiarów. Można je znaleźć w zasadzie wszędzie – w opisywanych latarkach, ale też w żarówkach, wyświetlaczach i urządzeniach elektronicznych. Najmocniejsza wspomniana dioda to LED CREE XHP90, może emitować nawet 9000 lumenów. Te diody to doskonały wybór dla każdego, kto szuka trwałego i wydajnego źródła światła.

Jakie są główne zalety korzystania z diod LED Cree?

Dioda LED Cree to jedna z najpopularniejszych diod LED stosowanych w latarkach. Zalety korzystania z diod LED Cree to między innymi:

  • wysoka jasność;
  • niska energia zużywana przez diodę;
  • długa żywotność;
  • odporność na wstrząsy i wibracje;
  • niskie koszty eksploatacji;

Jaką jasność powinna mieć latarka?

Liczba lumenów, jakie powinna mieć latarka, zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz od zastosowania latarki. Dla przykładu, kieszonkowa latarka może mieć ok. 50 lumenów, a latarki na polowanie lub do ekstremalnych warunków mogą mieć nawet kilka tysięcy lumenów.

Diody LED, czyli Light Emitting Diode, to półprzewodnikowe źródła światła, które emitują światło w wyniku przepływu prądu przez układ.

Są to bardzo energooszczędne, trwałe i niezwykle popularne źródła światła, które znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w latarkach.

Ile lumenów ma latarka w telefonie?

Ot ciekawostka. Latarki w telefonach mają od 20 do nawet 100 lumenów.

Podsumowanie – latarki, diody, lumeny

Należy zaznaczyć, że podawane wyżej wartości lumenów stanowią maksymalną jasność, osiąganą przez diody w krótkotrwałym okresie, przy wysokim natężeniu prądu.

W większości popularnych modeli latarek dostępnych na rynku, nie przekracza się realnie granicy 1000 lumenów. Modele o jasności przekraczającej 1500 lumenów są droższe. Latarek oferujących ponad 1000 lumenów w cenie poniżej 50 zł można szukać wśród opowieści fantastycznych!

Warto także wziąć pod uwagę, że parametry wyjściowe latarki nie są identyczne z maksymalną jasnością diody. Straty występujące podczas odbicia światła od reflektora skutkują, że liczba lumenów dostających się na zewnątrz jest nieco niższa niż wartość lumenów emitowana przez samą diodę. Dlatego też, mówiąc o mocy latarki, warto odjąć około 15-20% od nominalnej jasności diody, aby uzyskać przybliżoną moc rzeczywistej latarki.

Podsumowując, latarki są bardzo przydatnym narzędziem w wielu sytuacjach, a diody LED Cree są jednym z najpopularniejszych źródeł światła stosowanych w latarkach. Jasność latarki wyrażana w lumenach jest jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru latarki.

źródła wykorzystane w powyższym tekście:

https://www.zdnet.com/home-and-office/energy/brightest-flashlight/
https://lightsngear.com/best-cree-led-comparison/

autor:

Dominik Banaś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *